Group Exercise classes

The new 2014-15 timetable is here! 

Our fitness classes provide you with a varied workout from high energy cardio, fun-filled dance, holistic stress-relieving stretching, toning, specialist and aqua classes to ensure all your fitness requirements are fulfilled.

The emphasis is to provide you with an inclusive, convenient exercise programme in a fun and friendly environment!

 

Monday Tues Wed Thurs Fri Sat Sun
Time Activity Location Instructor
07.00 - 08.00 Spin  Spin room Adrian
11.00 - 12.00 Aqua Aerobics Pool Charlene
12.00 - 13.00 Spin Spin room Adrian
12.15 - 13.15 Pilates Slater Hall Claire
12.15 - 13.00 Step Aerobics Dance Studio Michelle
13.00 - 14.00 Body Pump Dance Studio Esther
13.00 - 14.00 Spin Spin room Adrian
16.45 - 17.30 Abs Tone Dance studio Dennis
17.00 - 18.00 Yoga Dojo Graham
17.00 - 18.00 Spin Beginner Spin room Hema
17.30 - 18.30 Circuits Dance Studio Dennis
18.15 - 19.15 Spin Spin room Chris A
18.30 - 19.30 Body Pump Dance studio Esther
19.30 - 20.30 Pilates Dance studio Esther
20.30 - 21.30 Zumba Step Dance studio Yasmin

back to top

Mon Tuesday Wed Thurs Fri Sat Sun
Time Activity Location Instructor
07.30 - 08.30 Spin  Spin room Chris Z
12.00 - 13.00 Body Attack Dance Studio Yvonne
12.15 - 13.00 Spin Spin room Sharyn
13.00 - 13.45 Spin Spin room Sharyn
13.00 - 14.00 LBT Tone Dance Studio Claire
16.30 - 17.30 Zumba Dance studio Yasmin
17.00 - 18.00 Spin Spin room Erica
17.00 - 18.00 Boot Camp The Vale Dennis
17.30 - 18.30 Body Tone Dance studio Hema
18.00 - 19.30 Yoga Dojo Graham
18.15 - 19.15 Spin Spin studio Paul
18.30 - 19.30 Circuits Dance studio Dennis
19.30 - 20.30 Step Dance studio Vicky
20.30 - 21.30 LBT Tone Dance studio Olga

back to top

Mon Tues Wednesday Thurs Fri Sat Sun
Time Activity Location Instructor
07.15 - 08.15 Body Pump Dance studio Esther
07.30 - 08.30 Spin Spin room Paul
11.00 - 12.00 Aqua Aerobics Pool Esther
12.00 - 13.00 Abs Tone Slater Hall Dennis
12.00 - 13.00 Yoga Dojo Robin
12.30 - 13.30 Spin Spin room Chris Z
13.00 - 14.00 Pilates Slater Hall Claire
16.15 - 17.15 Boxercise Dance studio David
17.00 - 18.00 Spin Spin room Hema
17.15 - 18.15 Body Attack Dance studio Yvonne
18.15 - 19.15 Body Pump Dance studio Yvonne
18.15 - 19.00 Spin Beginners Spin room Hema
19.15 - 20.15 Body Combat Dance studio Jason
19.15 - 20.15

Spin

Spin room Erica
20.30 - 21.30 Tai Chi Dojo Jason

back to top

Mon Tues Wed Thursday Fri Sat Sun
Time Activity Location Instructor
07.30 - 8.30 Spin Spin room Chris A
12.00 - 12.45 Pilates Slater Hall Esther
13.00 - 13.45 Spin Spin room Esther
16.45 - 17.45 Yoga Dojo Nick
17.00 - 18.00 Spin Spin room Erica
17.15 - 18.15 Step Dance studio Hema
18.15 - 19.15 Body Attack Dance studio Michelle
18.15 - 19.15 Spin Spin room Paul
19.15 - 20.15 Body Balance Dance studio Yvonne
20.15 - 21.15 Zumba Dance studio Olga

back to top

Mon Tues Wed Thurs Friday Sat Sun
Time Activity Location Instructor
07.30 - 08.30 Spin Spin room Chris A
12.00 - 12.45 Spin Spin room Esther
12.00 - 13.00 Step Dance studio Michelle
12.00 - 13.00 Yoga Dojo Natalie
12.30 - 13.15 Abs Tone Slater Hall Dennis
12.45 - 13.30 Spin  Spin room Esther
16.30 - 17.30 Body Balance Dance studio Yvonne
17.00 - 18.00 Spin Spin studio Adrian
17.00 - 18.00 Boot Camp The Vale Dennis
17.30 - 18.30 Body Combat Dance studio Yvonne
18.30 - 19.30 Body Pump Dance studio Esther

back to top

Mon Tues Wed Thurs Fri Saturday Sun
Time Activity Location Instructor
10.00 - 11.00 Spin Spin room Paul
11.00 - 12.30 Best of Both Dance studio Hema
11.15 - 12.15 Spin Spin room Paul

back to top

Mon Tues Wed Thurs Fri Sat Sunday
Time Activity Location Instructor
09.30 -11.00 Yoga Dojo Graham
13.00 - 14.00 Body Attack Dance studio Yvonne
15.30 - 16.30 Body Balance Dance studio Laura
14.15 - 15.15 Body Pump Dance studio Laura

 

back to top

 

Timetable key

Timetable key

Les Mills Body Combat

Les Mills Body Attack

Les Mills Body Pump

Les Mills Body Balance